Το Κέντρο Πρόληψης «ΘΗΣΕΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ» διοργανώνει νέαδιαδικτυακάΕργαστήρια Συνάντησης – Συναπάντησης Ενηλίκων για όλη την κοινότητα των Κυκλάδων.
Μέσα από τη δημιουργία ενός κατάλληλου πλαισίου, οι συμμετέχοντες θα αναγνωρίσουν και θα επεξεργαστούν δεξιότητες ζωής, αναγκαίες στη σύγχρονη πραγματικότητα, με στόχο την ενδυνάμωση τους.
1ο εργαστήριο
Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022, 18.00- 20.30
“ Σχεδόν τρία χρόνια μετά… Η ζωή μας στην μετα – covid19 εποχή ”
Το εργαστήριο αυτό έχει στόχο να αναδειχθούν οι εσωτερικές δυνάμεις, οι δεξιότητες και οι ικανότητες, καθώς και οι ανθρώπινες σχέσεις και συνδέσεις που βοήθησαν στη διαχείριση αυτής της ιδιαίτερα δύσκολης φάσης για τον σύγχρονο άνθρωπο.
Όσοι ενήλικοι από τις Κυκλάδες επιθυμούν να συμμετέχουν, χρειάζεται να δηλώσουν συμμετοχή στον σύνδεσμο εγγραφήςτου zoom έως και την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022.
Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 22810 85149 (καθημερινά 9.00 – 15.00).
Τη σχολική χρονιά 2023 -2024 το Κέντρο Πρόληψης «Θησέας Κυκλάδων» συνεργάστηκε με εκπαιδευτικούς ΣΤ΄ τάξης Δημοτικών Σχολείων της Πάρου και της Άνδρου στην υλοποίηση προγραμμάτων σε μαθητές με θέμα τη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Η μετάβαση από το Δημοτικό σχολείο στο Γυμνάσιο αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές αλλαγές στη ζωή των μαθητών, καθώς […]