Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, το 1ο Γυμνάσιο Σύρου και το Κέντρο Πρόληψης «ΘΗΣΕΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ» υλοποιούν, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, ένα πρόγραμμα με στόχο τη διευκόλυνση της ένταξης και της προσαρμογής των μαθητών της Α’ Γυμνασίου στο γυμνάσιο.
Σκοπός του προγράμματος είναι να φροντίσει μεθοδικά τη σύνδεση μεταξύ τους, ώστε να νιώσουν την απαιτούμενη ασφάλεια και εμπιστοσύνη, βασική προϋπόθεση της μάθησης. Μέρη αυτού του προγράμματος αποτελούν ένα εργαστήριο για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, το οποίο έχει ήδη ολοκληρωθεί και ένα εργαστήριο για τους γονείς των παιδιών με θέμα την μετάβαση.
Για το λόγο αυτό, προσκαλούνται οι γονείς αυτών των μαθητών σε ένα διαδικτυακό εργαστήριο με στόχο να γνωριστούμε, να αφουγκραστούμε τις ανάγκες των παιδιών σε αυτό το μεταβατικό στάδιο και να διερευνήσουμε ουσιαστικούς τρόπους υποστήριξής τους. Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου, 18:00-20:30, διαδικτυακά στην πλατφόρμα ΖΟΟΜ.
Τη σχολική χρονιά 2023 -2024 το Κέντρο Πρόληψης «Θησέας Κυκλάδων» συνεργάστηκε με εκπαιδευτικούς ΣΤ΄ τάξης Δημοτικών Σχολείων της Πάρου και της Άνδρου στην υλοποίηση προγραμμάτων σε μαθητές με θέμα τη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Η μετάβαση από το Δημοτικό σχολείο στο Γυμνάσιο αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές αλλαγές στη ζωή των μαθητών, καθώς […]